Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nafiz ARICA DTO Meclis Toplantısı'nda "Denizcilik Sektöründe Yapay Zeka" Konulu Bir Sunum Yaptı

5 Mayıs 2023 Cuma

 

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 4 Mayıs 2023 Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıda, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nafiz ARICA “Denizcilikte Yapay Zeka” konulu bir sunum yaptı.

Yapay zekanın geçmişten günümüze geçtiği aşamalardan bahseden Nafiz Arıca, denizcilik sektöründe verimlilik, düşük maliyet, sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti amaçları başta olmak üzere birçok alanda kullanabileceğini belirtti. Gemilerin otonomlaştırılmasına değinen Nafiz Arıca, “İleride bir sorun olmadan önce öngörüsel olacak sistemler. Hava durumuna göre yönlendirme yaparak, rotayı optimize edecek.

Beraberinde yakıtı en aza indirgeyerek ve sera gazı salınımını da en az seviyeye çekecek. Şu anda iki otonom deniz aracı araştırması var. Filoların yönetiminde operasyonları optimize etmek için yük optimizasyonu, rotaların planlanması ve gerçek zamanla takip ve izleme amaçlı kullanılıyor. Planlı bakım amacıyla ekipman arızalarından oluşmadan önce tespit edilmesi ve planlı bakımın uygulanması, bu sayede daha önceden alınan bu bakım sayesinde ciddi bir maliyet sağlanmış olacak” dedi. Kaynak: DTO Meclis toplantısında denizcilikte yapay zeka konuşuldu

Yapay zeka algoritmalarının sürdürülebilirlik ve iklim krizini engelleme amaçlı olarak emisyonların izlenmesi, atık yönetimi, balast suyu arıtma gibi amaçlarla kullanıldığını ifade eden Nafiz Arıca, “Geçen yıl denizcilik sektöründe 931 milyon dolar dolar yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi için harcandı Bunun 2027 senesinde toplamda 2.7 milyar olması öngörülüyor. Yapay zeka çok hızlı ilerliyor, zamanla hayatımızın bir parçası olacak. İş dünyasında çok ciddi avantajlar sağlayacak” diye kaydetti.

Kaynak: Vira Haber - DTO Meclis toplantısında denizcilikte yapay zeka konuşuldu