Ulusal Açık Bilim Konferansı

22 Eylül 2022 Perşembe

2011 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen Açık Erişim ve Açık Bilim Konferanslarında her yıl yaklaşık 200'ün üzerinde katılımcı ağırlanmaktadır. Ulusal Açık Bilim Konferansı bu yıl İstinye Üniversitesi ev sahipliğinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Hacettepe Üniversitesi ve TÜBİTAK ULAKBİM iş birliği ile 20 Ekim 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Açık Erişim Haftası ana teması olan "İklim Adaleti için Açıklık" teması ile düzenlenecek olan konferansın amacının iklim ekseninde açık erişim, açık bilim, açık veri ve araştırma verisi konularının önemini vurgulamak ve bu konularda farkındalık yaratmak, Türkiye'de açık bilim politika, strateji, mevzuat, alt yapı ve hizmetlerin Avrupa Birliği (AB) ile uyumlu olmasına destek vermek, ülkemizde özellikle açık bilim, açık veri, veri yönetimi ve araştırma verisi ile ilgili yapılan ve planlanan çalışmalar konusunda bilgi paylaşımında bulunmak ve gelinen noktaları tüm paydaşlarla değerlendirmektir.

Bu kapsamda konferansta alanında uzman konuşmacıların olduğu zengin içerikli oturumlarla bilgi ve tecrübe paylaşımı hedeflenmektedir. Konferansa ait ayrıntılı bilginin https://ab2022.acikbilim.org/ adresinde yer aldığı ve organizasyonun sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi adına katılım için kayıt formunun doldurulması zorunludur.