Blue4Seas Projesi Etkinlikleri

20 Ekim 2021 Çarşamba

Piri Reis Üniversitesi B4S (Blue for Seas) Proje grubu Fransız Denizcilik Akademisi  “ENSM” (Ecole Nationale Supérieure Maritime) tarafından proje kapsamında düzenlenen deniz kirliliğini önleme ve çevreyi koruma amaçlı eğitim öğretim faaliyetlerine katıldı. Üniversitemizin iki öğrenci ve iki öğretim üyesi tarafından temsil edildiği faaliyetlerde VTS (Vessel Traffic Service) Sistem Simulatorü ve VMA (Vessel Monitoring and Alert) Sisteminin deniz temizliğine yönelik olarak kullanımı konusunda bilgi verildi ve proje ortakları arasında farklı uygulamalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

AB tarafından desteklenen B4S Projesi denizcilik alanında eğitim veren yükseköğretim kurumları ile denizcilik sektörü paydaşları arasında Mavi Büyümeyi destekleyici bir işbirliği ve stratejik ortaklık projesidir. Üniversitemizin yanı sıra Fransa’dan Ulusal Denizcilik Akademisi, Slovenya’dan Lübliyana Üniversitesi ve Litvanya’dan Litvanya Denizcilik Akademisi’nin ortak olduğu proje Romanya’dan "Mircea cel Batran" Deniz Harp Okulu koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Proje çevre kirliliğini, özellikle deniz kirliliğini azaltmak, daha temiz ve sürdürülebilir bir doğal ortam yaratmak amacıyla öğrencilerde bir çevre ve deniz temizliği bilinci uyandırılmasını da hedeflemektedir. Bu kapsamda proje çerçevesinde bir müfredat geliştirilecek ve amaca yönelik olarak verilebilecek dersler belirlenerek ders programları ve içerikleri oluşturulacaktır. Ayrıca tüm paydaşların serbestçe erişebilecekleri dijital bir ekampüs yaratılacak ve burada yer alacak eğitim platformunda proje kapsamında geliştirilecek her türlü eğitim materyali ve ortakların konu hakkındaki tecrübeleri paylaşılacaktır.

Proje aynı zamanda denizcilikte çevrenin korunmasına ve güvenliğine yönelik farkındalık kampanyaları yürütülmesini amaçlamaktadır.

B4S Projesinin Kasım ayı başında Piri Reis Üniversite’sinde düzenlenecek olan Türkiye oturumunda GNOME ve ADIOS yazılımlarının deniz temizliğinde kullanımı üzerinde çalışmalar yapılması planlanmaktadır.