Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’a "Fahri Doktora" Ünvanı Verildi.

11 Haziran 2018 Pazartesi

Piri Reis Üniversitesi’nin 2017-2018 Mezuniyet Töreni ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’a Fahri Doktora Tevdi Töreni Hakkında Açıklama

Piri Reis Üniversitesi’nin 2017-2018 Mezuniyet Törenini ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’a Fahri Doktora Tevdi Törenini 9 Haziran Cumartesi günü Tuzla Deniz Kampüsü Konferans Salonunda büyük bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

Gerek dünkü mezuniyet töreninde ve gerekse daha önceleri bizi yalnız bırakmayan başta MEB Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz olmak üzere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır’a, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran’a, bütün bakanlık bürokratlarına, denizcilik sektörünün önemli kurum ve kuruluşlarına; değerli akademisyenlere, mezunlarımızın değerli ailelerine, sevgili öğrencilere, tüm idari personelimize ve basın mensuplarına Piri Reis Üniversitesi olarak bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Törende T.C. Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’a, “Milli menfaatlerimiz doğrultusunda; ülkemizin denizcilikle ilgili hedef ve politikaları kapsamında uluslararası rekabet gücünü̈ arttıracak düzenlemelerin sağlanması, savunma sanayi araçlarının milli imkânlarla elde edilmesi hedefi ile dışa bağımlılığı en aza indirecek strateji ve uygulamaların geliştirilmesi, milli eğitimin uluslararası standartlara ulaştırılmasının amaçlanarak çalışılması konuları başta olmak üzere Türk Denizciliği, Savunma Teknolojileri ve Milli Eğitime olan değerli hizmet ve katkılarından dolayı, “Fahri Doktora” unvanı verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a “Fahri Doktora” beratı Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve senatonun diğer üyelerini temsilen Prof. Dr. Taner Berksoy tarafından tevdi edilmiştir.

Sayın Bakanımız Dr. İsmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, eğitimin Türkiye'nin en önemli konusu olduğu belirtilmiş, Yükseköğretimle ilgili istatistiki bilgiler vererek şunları kaydetmiştir:

"2002 yılında yükseköğretimdeki öğrenci sayımız 1 milyon 600 bindi. Şimdi 7,5 milyon. Bu öğrenci sayısıyla Avrupa'da Rusya'dan sonra ikinciyiz. Rusya'nın nüfusu bizden fazla. 2002'de üniversiteye girme çağında olan her 100 öğrenciden ancak 12'si yükseköğretime giderken, bugün 100 öğrenciden 43'ü yükseköğretime gidiyor. Okullaşmada da Slovenya'dan sonra Avrupa'da ikinciyiz. Öğretim elemanı sayımız 151 bin 763. Bunun 71 bin 390'ı da öğretim üyesidir. Altyapı bitecek ki kaliteden bahsedebilelim. Şimdi üniversitelerimizde yeteri kadar yatay büyüme oldu. Üniversite sayımız, öğrenci sayımız arttı. 

Şimdi eğitimin kalitesini artırmamız lazım. Bunun için de Yüksek Öğretim Kalite Kurulu kuruldu. Üniversitelerimiz her alanda çalışsın ama bir alanda ihtisaslaşmasını istiyoruz. Bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması kapsamında 5 üniversitemizi belirledik. Bunun bir sonraki aşaması 10 araştırma üniversitesi belirlenecek. Devlet yükseköğretim kurumlarında çalışanlar Ar-Ge yapmak isterse 1 yıl ücretli izne ayrılabilecek. Bilimsel araştırma projelerinde görevlendirilecek yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilecek Öğretim görevlilerinin de 75 yaşına kadar çalışmalarına imkân verildi.”

Türkiye beşeri sermayesini kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarabilmiş dünyadaki ender ülkelerden birisi olduğunu dile getiren Sayın Bakan, "Beşeri sermayeyi nitelikli kılan eğitimdir. Eğitim yoksa nüfusunuz size yüktür. Ama nüfusunuz eğitimliyse sizin için güçtür. Türkiye beşeri sermayesini kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarmıştır. Eğitimin nihai çıktısı da milli gelirdir. Son 10 yılda OECD ülkeleri arasında milli gelirinin en çok artıran ülke Türkiye'dir." demiştir. 

Konuşması oldukça alkış alan Sayın Bakan, gençlere tavsiyelerde bulunarak, başarılar dileyerek; ailelerini de verdikleri emekler için tebrik etmiştir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan da törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin denizcilik anlamındaki coğrafi avantajlarından bahsetmişlerdir. Ayrıca son 16 yılda denizcilik alanında ciddi işler yapıldığını belirterek, "Ankara'da denizciliğin dilinden anlayan bir bürokrat bulmak bizim için bir lütuf idi. Ancak son 16 yılda denizciliğin ne kadar önde geleni varsa bunlar gerek Ankara'da gerekse Türkiye'nin diğer bölgelerinde denizciliğin önünü açmak için bir ekip uyumuyla çok güzel şeyler yaptı." demiştir. 

Bu bilinçle 16 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın denizciliğe ciddi ilgi gösterdiğini dile getiren Arslan, son 16 yılda denizcilik alanında ciddi işler yapıldığını anlatmıştır.

Bakan Arslan, “1982 yılında üniversiteden mezun olduğunu ve 36 yıldır bu işin içinde bulunduğunu kaydederek, "Ankara'da denizciliğin dilinden anlayan bir bürokrat bulmak bizim için bir lütuf idi. Ancak son 16 yılda denizciliğin ne kadar önde geleni varsa bunlar gerek Ankara'da gerekse Türkiye'nin diğer bölgelerinde denizciliğin önünü açmak adına ekip uyumuyla çok güzel şeyler yaptı" ifadelerine yer vermiştir.

Son 16 yılda denizcilik sektöründeki düzenlemeler ve yatırımlardan da bahseden Sayın Bakan, ülkenin ekonomik olarak büyüyebilmesi için sektöre değer kazandıracak çok iş ve işlemler yaptıklarını vurgulamıştır.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'ın Denizcilik Müsteşarı iken sektöre yaptığı hizmetlerden bahseden Bakan Arslan, Yılmaz'a Üniversite tarafından fahri doktora verilmesi kararının çok doğru ve isabetli olduğunu vurgulamıştır.

Yeni mezunlara mesleklerine güvenmeleri konusunda uyarılarda bulunan Arslan, "Karşınıza hangi zorluk çıkarsa çıksın, 'Evet, ben bunu yaparım' deyin. Bunu dediğiniz sürece yapamayacağınız hiçbir şey yok."şeklinde tavsiyelerde bulunmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Üniversite adını Dünyaya duyurdu"

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK DTO) Yönetim kurulu başkanı Tamer Kıran, denizcilik adına çok güzel ve kıymetli bir gün olduğunu belirterek, öğrencilere, sağlık sorunları olmadığı sürece mutlaka uzak yol ehliyetlerini almaları tavsiyesinde bulunmuştur.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Üniversite’nin 10. yılına ulaştığına belirterek, kurumun açtığı bölümlerde denizciliğe odaklandığını belirtmiştir. Üniversite’nin denizcilik alanında dünyaya ismini duyurduğunu dile getiren Erdoğan, Üniversite ve mezunları hakkında bazı bilgileri paylaşmıştır.

Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, çok mutlu oldukları bir eseri, bu Üniversiteyi vatana kazandırdıklarını belirterek, kuruluş sürecinde karşılaştıkları sıkıntılardan bahsetmiştir. Kalkavan, velilere ithafen, "Siz bize cevherleri verdiniz biz onları mücevher haline getirdik. Ülkemizde en yüksek katma değeri olan insana yatırımı yaptık. Bu gençlerimiz muhteşem bir iş başardılar." demiştir.

Konuşmaların ardından Üniversite’den birinci, ikinci ve üçüncülük dereceleriyle mezun olan öğrencilere Bakan Yılmaz tarafından diplomaları verilmiştir. Üniversite yönetimi tarafından ise fakültelerini dereceyle bitiren öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edilmiştir. 

Tüm mezun öğrencilere mezuniyet belgelerinin verildiği törende öğrenciler son olarak keplerini atmışlardır.

Her yıl olduğu gibi bu sene de mezuniyet töreninin bitiminde yemin konuşmasını takiben, öğrenciler keplerini havaya fırlatma aşamasında İzmir Marşı’nı okumuştur. 

Normal program akışında üniversiteyi Birinci tamamlayan öğrencimizin konuşması yemin töreninden hemen önce yapılacak iken; törenimizin biraz uzaması dikkate alınarak Sayın Bakanların diğer programlarına yetişebilmeleri amacıyla öne çekilmiştir. Öğrencimiz konuşmasını tamamladıktan sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan Beylikdüzü’ndeki diğer programına yetişmek üzere ayrılmışlardır. Milli Eğitim Bakanımız diğer planlı programına gecikmekte olmasına karşın bir süre daha kalarak yemin törenini de izleyip ayrılmasının uygun olacağını takdir edip, töreni izlemeye devam etmişlerdir. Kendilerinin nezaketi ve anlayışı şükranlarımızı fazlasıyla hak etmiştir. 

Üniversite birincisi öğrencimizin eşliğinde tüm öğrenciler yemin metnini okumaya başladığı sırada Sayın Bakan zaten bizler ile vedalaşmaya başlamış ve ayrılmak üzere hazırlanmıştır. Yemin konuşmasının bitimiyle birlikte Sayın Bakan kalkarak törenimizden ayrılmak üzere çıkışa doğru ilerlemiştir. Söz konusu anda öğrencilerin İzmir Marşı okumaları kendi tercihleri olarak genelde yaptıkları bir durum olup; Sayın Bakana yönelik özel bir davranışı kesinlikle ifade etmemiştir. Kaldı ki, bizzat tören ile mezun olan ve öğrencilerin temsilcisi olan Öğrenci Konseyi Başkanı da 10 Haziran 2018 tarihinde bir açıklama yapmış olup, Üniversite web sitesinde paylaşılmıştır (İlgili açıklama https://bit.ly/2kYCjZQPiri Reis Üniversitesi web sayfasından okunabilir).

Tören sonundaki tamamen tesadüfi oluşan bir durumu Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a karşı yapılmış gibi bir algı oluşturulması bizi derinden üzmüştür. Törenden sonra öğrencilerle yapılan görüşmede bu durumun Sayın Bakan’a karşı yapılmadığı öğrenciler tarafından defaatlebelirtilmiştir. 

Kaldı ki, Sayın Bakanın konuşmaları salondan 4-5 kez büyük alkış almış; bir protesto durumu kesinlikle olmamıştır. 

Kamuoyunu yanıltan haberlere itibar edilmemesi hususunda hassas davranılması gerekmektedir. Sayın Bakanın başka bir üniversitede programları olmasına rağmen törenimizi sonuna kadar izlemesi bizleri fazlasıyla mutlu etmiş ve onurlandırmıştır. 

Saygılarımızla, 

 

Piri Reis Üniversitesi Rektörlüğü

11.06.2018