Konferans: Montrö Boğazlar Sözleşmesi

17 Temmuz 2018 Salı

Konferans: 82. Yılında Montrö Boğazlar Sözleşmesi

 

82. Yılında Montrö Boğazlar Sözleşmesi”  Konferans 20 Temmuz 2018 Cuma Günü Saat 14.30 - 15.30 arasında Piri Reis Üniversitesi’nin Tuzla Deniz Kampüsü Seminer 1 Salonunda gerçekleştirilecektir.

Türk boğazları olarak bilinen İstanbul ve Çanakkale Boğazları tarihin başlangıcından bu yana askeri siyasi ve ekonomik açıdan büyük önem taşımış ve bu süre içerisinde birçok soruna ve savaşa sebep olmuştur.

Diğer taraftan, geçtiğimiz yıllarda Türkiye; Boğazlarda meydana gelen can ve mal kayıplarına ,büyük çevre kirliliğine neden olan kazaları dikkate alarak, benzeri olayların yaşanmaması ve çevresinde milyonlarca vatandaşının yaşadığı yerleşim mahallelerinin olası tehlikelerden korunabilmesi için boğazlardaki trafiğe gerek hukuki ve gerekse     “VTS”( Gemi Trafik Sistemi) gibi teknik bazı düzenlemeler getirmek zorunda kalmıştır. 

Bu düzenlemelere karşı, çıkarlarının olumsuz etkilendiğini düşünen bazı ülkeler uluslararası platformlarda konuyu dile getirmiş ve  Montrö Boğazlar Sözleşmesi daha da fazla gündeme gelmiştir .

Bu nedenlerle 20 Temmuz 1936 tarihli Montrö sözleşmesinin imzalanmasının 82. yılında düzenlenen bu konferansta gemilerin Türk boğazlarından geçiş düzeniyle ilgili olarak Montrö’den önceki hukuki düzenlemelerle, Montrö’den sonraki gelişmeler de kısaca gözden geçirilerek konu ile ilgili bir değerlendirme yapılacaktır.

Konferans, PRU Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sezer ILGIN tarafından verilecektir. 

Pîrî Reis Üniversitesi Rektörlüğü