PRU Hukuk Fakültesi

16 Şubat 2018 Cuma

PÎRÎ REİS ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU!                                

Pîrî Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kurulmasına onay veren 2017/11320 sayılı Bakanlar Kurulu kararı bugün (16 Şubat 2018) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 
Prof. Dr. Oral Erdoğan: “PRU Hukuk Fakültesi’nin ülkemiz, üniversitemiz ve herkes için hayırlı olmasını diliyorum”

Kararı büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirten Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan; ”Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz için bunun büyük bir gereklilik olduğuna inandık ve ona göre başvurumuzu yaptık. Türkiye’nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi  olan Piri Reis Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde temel hukuk eğitiminden sonra özellikle “Deniz Hukuku” alanında uzmanlaşmayı planlıyoruz. Kararın; ülkemiz, üniversitemiz ve herkes için hayırlı olmasını diliyorum.” diye belirtti.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım; Pîrî Reis Üniversitesi tarafından kendisine verilen "Fahri Doktora" ünvanı töreninde bu ihtiyacı dile getirmişti. (15 Haziran 2017)

Sayın Başbakan şunları kaydetmişti: "Denizcilik, hukukla beraberdir. Türkiye'nin deniz hukuku konusunda çok ciddi yetişmiş insana ihtiyacı var. Niye? Bizim deniz kıyılarımızın uzunluğu kara hudutlarımızın üç katı. 8 bin 484 kilometre ve komşu olduğumuz ülkeler var. Bunlarla problemlerimiz var. Adalarda var, efendim kıta sahanlığı meselesi var, uluslararası sular var, özellikle Ege'de birtakım konularımız var. Bunları inceleyecek ve uluslararası deniz hukuku çerçevesinde ülkemizin hakkını, hukukunu takip etmek için sadece hukukçu değil, yetişmiş deniz hukukuna vakıf gençlerimize, insanlarımıza, hukukçularımıza ihtiyaç var. Onun için Piri Reis Üniversitesi'ne hukuk fakültesi kurulması için gereken yapılacak”

 
Devletimize ve Hükümetimize desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım , Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Başbakanlık Müsteşarı Sayın Dr. Fuat Oktay olmak üzere Pîrî Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi kurulması için katkı veren bütün kurum, kuruluş ve kişilere sonsuz teşekkür ederiz.

Pîrî Reis Üniversitesi 10. Yaşında

2008 yılında kurulan Pîrî Reis Üniversitesi, bu sene 10. Kuruluş yılını kutluyor. Üniversitede Denizcilik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır. Üniversite ilk mezununu 2014 yılında verdi.