Arktik’e İlk Türk Bilimsel Seferi

27 Ağustos 2019 Salı

“Arktik’e İlk Türk Bilimsel Seferi”

11-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında Dünya’da küresel iklim değişikliğinin en fazla etkilediği yerlerden olan Kuzey Kutbu’na gerçekleştirilen “İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi’’ projesinde Piri Reis Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Barbaros BÜYÜKSAĞNAK yer aldı.

                                                                

           

Piri Reis Üniversitesi  öğretim görevlisi Barbaros BÜYÜKSAĞNAK ‘’ İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi’’ projesi kapsamında farklı üniversite ve kurumların da dahil olduğu 7 bilim insanının katıldığı kutup araştırmalarında yer aldı.

Güney kutbunda bulunan Antarktika’ya yapılan başarılı 3 ulusal seferin ardından kuzey kutup bölgesine yapılan ilk Türk Arktik Bilimsel Seferine katılmış ve planlama safhası dahil bu zorlu sürecin bir parçası olmak benim için gerçekten bir gurur kaynağı oldu. Ayrıca bu ilk seferin, 2007 yılından bu yana Türkiye olarak ilgilenmemiz gerektiğini belirterek statüsünü belirleyen uluslararası antlaşmaya taraf olmamız için uğraş verdiğim Svalbard Takımadaları etrafındaki sularda gerçekleştirilmiş olması benim için ayrı bir mutluluk sebebidir.
Küresel ısınma ve iklim değişikliği konularının dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olduğu günümüzde kutuplarda yaşanan gelişmelerin sonuçları sadece bölgeyle sınırlı kalmayacak ve dünyamızın tamamını etkileyecek özelliktedir. 
82 milyonluk nüfusa sahip, üç tarafı denizlerle çevrili, dünyanın 17. büyük ekonomisi ve birçok bilim insanı yetiştirmiş Türkiye’nin, erimekte olan deniz buzları nedeniyle daha cazip hale gelen deniz rotaları ve okyanusun dibinde çıkarılmayı bekleyen büyük miktardaki hidrokarbon rezervleri ile jeo-stratejik açıdan ilgi çeken kuzey kutbuna öncelikle bilim insanları ile giderek, küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik yapılan bilimsel mücadelede dünyayla birlikte olduğunu, böylece insanlığı ve dünyayı önemsediğini göstermiş olmasını da çok önemsiyorum.
Önümüzdeki yıllarda, her iki kutba olan ilgimizi çok daha kapsamlı araştırmalar ve kendi bayrağımızı taşıyan araştırma gemileriyle yapmamız dileklerimle herkesi küresel ısınmaya karşı verilen mücadelede daha duyarlı olmaya davet ediyorum.
 
Barbaros BÜYÜKSAĞNAK
Piri Reis Üniversitesi  Öğretim Görevlisi