Rektör Tebrik Mesajı

19 Ağustos 2019 Pazartesi

   Sevgili Öğrenciler,

“İyi bir denizci olmak,

 İyi bir mühendis olmak,

 İyi bir hukukçu olmak,

 İyi bir işletmeci olmak,

Pîrî Reis’in yolunda olmak.”

 

Uzun ve yorucu bir sınav maratonunun sonunda Piri Reis Üniversitesini tercih ettiğiniz ve öğrenim hakkını kazandığınız için sizi ve ailenizi kutluyorum. Üniversitemize Hoşgeldiniz.

 

Türk ve Dünya denizciliğine uzman yetiştirmek için 2008’de kurulan Pîrî Reis Üniversitesi’nde, denizciliğin her alanında ihtisaslaşma ve bilimsel çalışmalar yapılmakta ve teknolojiye hâkim, özgüveni yüksek, katılımcı, bilgiye ulaşmayı bilen, sorgulayan bireyler yetişmektedir.

Üniversitemiz 13 lisans, 10 önlisans programında eğitim vermektedir. Üniversitemiz Dünya kalitesi ve standartlarında eğitim ve öğretim vermek, araştırma yapmak ve küresel rekabet ortamında; mesleki ve akademik eğitim arasında SİNERJİ yaratmayı amaçlamaktadır.

 

Piri Reis Üniversitesi; güçlü, seçkin akademik kadrosuyla ve öğrencisiyle, küresel farkındalık ilkeleriyle bilginin sınırlarını zorluyor, değişimi algılamakla kalmıyor değişimi yaratarak bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Denizcilikte, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da lider kurumlarından biri olmak temel hedefimizdir. Piri Reis Üniversitesi kurulduğu günden bu yana denizcilik eğitiminde yeniliklerin ve farklılıkların merkezi olmuştur. Eğitimi daha kaliteli hale getirmek için çok ileri düzeyde simülatör merkezi kurduk. 17 adet çok amaçlı simülatörler var. Öğrencilerimiz kimseye zarar vermeden, bir gemi nasıl kullanılacaksa burada tam anlamıyla öğreniyor. Çok ileri teknolojiyle donatılmış eğitim havuzumuz Türkiye’de tektir. Her türlü olumsuz hava ve deniz koşullarını bu havuzumuzda bir kumanda aracılığıyla anında öğrencilerimize sağlayabiliyoruz.

 

Bugün dünyanın birçok noktasında görevde bulunan mezunlarımız, stajda olan öğrencilerimiz var. Eski Ankara feribotunu yenileyip öğrencilerimizin hizmetine soktuk. Her yıl yaklaşık 200 öğrenci 3 ay sayılacak stajını 2 aylık sürede Piri Reis Üniversitesi Gemisi’nde yapmaktadır.

Mühendislik Fakültesinde uyguladığımız öğrenci odaklı ve proje temelli eğitimlerle yetkin ve nitelikli mühendisler yetiştiriyoruz. Daha şimdiden mezun öğrencilerimiz önemli şirketlerde işe başlamış bulunmaktadır. Üniversitemizde kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi çok güçlü ve tanınmış bir akademik kadroya sahiptir. Ekonomi ve finans alanının çok önemli duayenlerini bu fakültemize kazandırdık. Üniversiteler sadece iyi eğitim veren yerler değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerimizi de hayata geçirdiğimiz , iyi yaşama imkânı sunma konusunda da rehber kurumlardır. Sevgili gençler hayatınızın en güzel zamanlarını güzel yaşamanızı yürekten istiyoruz ve bu bilinçle gençlerimiz için her türlü olanağı yaratmaya çalışıyoruz.

            

“Gelecek Burada” diyoruz ve çevreci doğa dostu bir ortamda Üniversite hayatınızın  başarılarla dolu, sağlıklı ve mutlu geçmesini dilerim.

En içten sevgilerimle,

 

Prof. Dr. Oral ERDOĞAN

 

Rektör