Piri Reis Üniversitesi YÖK Üstün Başarı Ödülleri

18 Eylül 2019 Çarşamba

 

                                                                                                                                                                                                         18.09.2019

                                                                                               BASIN BÜLTENİ                                                                                             

 PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ’NE YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU TARAFINDAN ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ VERİLDİ

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ; yurt dışındaki yükseköğretim ve araştırma kurumları ile yapmış oldukları “sonuç üreten işbirlikleri kapsamında”; KATAR DENİZ HARP OKULUNUN İHDASI ile Yüksek Öğretim Kurumundan Uluslararası İş Birliği Ödülüne layık görüldü.
Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın kurucusu olduğu PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ, DENİZ TİCARET ODASI’nın öncülüğü ve desteğiyle Türkiye yüksek öğretimi ve denizciliğinin tarihten bugüne ulaştığı yeteneklerinin harmanlanması ile Dünya denizcilik eğitim ve öğretiminde bir Türk markası olma hedefine doğru büyük bir adım atmıştır.

13 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen törenle Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral ERDOĞAN ile Katar Emirliği Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Abdullah Bin Hassan Al Sulaiti tarafından imzalanmış olan söz konusu işbirliğinin amacı, Katar Silahlı Kuvvetleri tarafından kurulmasına karar verilen Deniz Harp Okulunun akademik eğitim yapısını oluşturmak ve işletmek olarak tespit edilmiştir. Askeri eğitimleri Katar Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilmekte olan Deniz Harp Okulu’nun akademik yükseköğretim kısmının Piri Reis Üniversitesi tarafından icra edilmesi hedeflenmiştir. Bu proje 2 dost ülke arasında devlet arası bağları güçlendirmek, güven ve işbirliği imkanlarını geliştirmek gibi bir amacı da içermektedir.


Piri Reis Üniversitesi bir vakıf üniversitesi olarak varlığını güçlendirecek önemli bir finansal kaynak da sağlamakta ve “Eğitim hizmeti” de gerçekleştirmektedir. İki ülke arasında imzalanmış olan finansal konuları içeren kontrata göre yıllara sari olarak yapılan ödeme planına göre 22 milyon Avro kaynak 2019 yılının ilk 5 ayı içerisinde Üniversitemize ve ülkemize kazandırılmıştır. Bu rakam ülke ihracat istatistiklerine yansıdığında eğitim ihracatı yönünden ilk sıralarda olduğu değerlendirilmiştir.

Ayrıca böyle önemli bir projeyi başarı ile gerçekleştirerek Türk bayraklı filomuzun, Üniversitemiz ve Türk Denizciliğinin dünya çapında görünürlüğüne katkı sağlaması hedeflenmiştir.

 

Uluslararası Denizci Üniversiteler Birliği’nin tam üyesi olan Piri Reis Üniversitesi aynı zamanda Karadeniz Denizci Kuruluşlar Birliği’nin başkanlığını da yürütmekte olup bugün çok sayıda uluslararası proje yürütmekte ve kurumlar ile işbirlikleri yapmaktadır.

 

 Ayrıntılı bilgi için :

Dış İlişkiler ve Organizasyon Müdürlüğü

0216 581 00 50